Argentinska doga - Albynka

Chovatelská stanice:Bílý pregator
Datum narození:29. 9. 2001
Kohoutková výška:66cm
Váha:46kg
Zvláštní znamení:nedobarvený pigment v oku
Matka:ANAH Slovácký hájek
Otec: DAIRO Fochris CS
Zkoušky:ZOP1, canisterapeutická zkouška

Albinka vyrůstá v rodině s malou holčičkou a ostatními domácími zvířátky, se kterými se snáší v naprosté pohodě. Je to socializovaný a společenský pes, který nevyvolává konflikty a zbytečné souboje s ostatními. Je od mala zvyklá být ve smečce, jak mezi fenami tak i psy. Rovněž nezáleží na rase. Ovšem nejvíce si rozumí a upřednostňuje Rhodeské Ridgebacky, (do nedávna její nejlepší kamarád). Tady můžete AJAXÍKA vidět i s ostatními jejich společnými kámoši. Teď je zamilovaná do Montyho což je cane corso skřížený s pressou J

Jak je vidět na fotkách, Alby patří spíše do skupiny Argentin s atletickou postavou, ne do mohutných a robustních spíše molosoidních typů. U některých to bohužel, ale hraničí až s obezitou, ke které mají všeobecně molossové sklon, pokud nejsou dostatečně,ale přiměřeně fyzicky zatěžováni.

Nejvíce se mi líbí její vyrovnaná povaha, nemusím mít strach s ní jít večer sama ať už do lesa nebo na procházku noční Prahou. Dokáže mne upozornit na podezřelou věc či osobu, bez přehnané agresivity a útočnosti. Na druhou stranu je dobře ovladatelná, takže ji muže po ulici vodit i naše malá dcerka, což u většiny lidí vyvolává úsměv na tváři když vidí tak "hrozivě" vypadajícího psa, kterého si vede jak beránka malá drobounká holčička. Pak je druhá skupina lidí, kteří znají tohoto psa jen z médií kde je ponejvíce představován jako krvelačná bestie a s hrůzou v očích očekávají kdy se na to nebohé děcko vrhne a sežere ho.

Jen podotýkám že se dost často setkávám s mylnou myšlenkou že jde o přerostlého či monstrózního pittbula. Také jsem si všimla že většina lidí všechny tyto rasy, jako i Staffordíky a podobně označují za piťáky. Klasické spojení: bojový pes - pittbul = zlý pes.

Kdo má doma Argentinu jistě mi dá za pravdu, že tito psi jdou občas do všeho spíše silou než rozumem. Vzhledem k jejich sníženému prahu bolestivosti, odvaze a nebojácnosti je to kolikrát dosti nebezpečná kombinace. Když vezmu v potaz všechny její dosavadní úrazy, mám kolikrát pocit, že její pud sebezáchovy nebyl dostatečně vyvinut. J

I proti těmto občasným výstřelkům je Albynka klidná a dá se sní velice dobře pracovat. Dokonce si složila i CANISTERAPEUTICKOU ZKOUŠKU, což v zjednodušené formě znamená, že sní budu docházet do ústavů k postiženým lidem,do dětských domovů nebo třeba domovů důchodců a ona svým kontaktem s nimi jim bude pomáhat jak po fyzické tak i duševní stránce. Samozřejmě, že využití canisterapeutického psa je daleko širší, ale aspoň pro pochopení takhle zkráceně. I když je to pro mnohé vzhledem k této rase k nepochopení, ale Argentina je velice vnímavý, chytrý a učenlivý pes. Pro Alby není žádný problém mi přinést nebo podat kterýkoliv předmět jak ze země tak i ze stolu, jako např. mobil, klíče, tužku, papír atd. zkrátka naprosto cokoliv. Snažíme se zkoušet neustále něco nového, neboť ji to očividně baví, takže už umí i rozvazovat tkaničky, rozepnout bundu nebo třeba i vyndávat prádlo z pračky. Nyní máme v plánu zkusit záchranářský kurz.

Dokonce sme byli osloveni i sdružením PODANÉ RUCE a požádáni o spolupráci na celonárodní akci Dětství bez úrazu. Při kynologických přednáškách, které ještě s dvěmi kolegyněmi a našimi psy provádíme na ZŠ, mají děti možnost vidět Albynku jako "ukázkového asistenčního psa" a nebo třeba si sní mohou zkusit chůzi v roli nevidomého a plně se oddat a důvěřovat psovi. Více se můžete dozvědět v odkaze "vzdělávací program na ZŠ".

Jsme také členy sdružení PSI PRO ŽIVOT a pod tímto názvem se prezentujeme veřejnosti s naším programem.

Jsem moc ráda že se setkáváme na školách s takovým zájmem a nadšením pro tento program. Sama jsem byla mile překvapena jak děti nemají tak jako někteří dospělý předsudky vůči bojovým psům, ale považují je stejně jako kteroukoliv jinou rasu za krásné a přítulné zvíře.